Nawigacja

Rodzaje międzybłoniaka

Zamieszczono: 17 styczeń

Mesothelioma jak większość nowotworów cechuje się niepohamowanym i niekontrolowanym rozrostem. Najczęściej spotykaną formą międzybłoniaka jest międzybłoniak opłucnej, innymi rodzajami są międzybłoniak otrzewnej i osierdzia.

Międzybłoniak opłucnej (pleural mesothelioma)

  1. Opis: międzybłoniak opłucnej to najczęściej spotykana forma mezoteliomy. Pacjenci ze zdiagnozowanym międzybłoniakiem opłucnej na ogół nie żyją dłużej niż 17 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów chorobowych, zaledwie 8% przeżywa do 5 lat.
  2. Objawy: ból w klatce piersiowej, kaszel, krótki oddech
  3. Rodzaje międzybłoniaka opłucnej
  • Postać rozległa - forma niezywkle złośliwa, rozrasta się niezwykle szybko, powodując zarośnięcie całej jamy opłucnej. Najwięcej tkanki nowotworowej gromadzi się nad przeponą i w obrębie bruzd międzypłatowych.
  • Postać ograniczona - rozwija się zazwyczaj w obrębie jednego worka opłucnowego. Postać ta nie daje przerzutów, rośnie stosunkowo powoli. Zastosowane leczenie chirurgiczne daje wysoki procent wyleczenia.

Międzybłoniak otrzewnej (peritoneal mesothelioma)

  1. Opis: jest to typ nowotworu, który rozprzestrzenia się na inne ograny tj. wątrobą, czy śledziona. Pacjencji ze zdiagnozowanym międzybłoniakiem otrzewnej przeżywają 10 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów chorobowych.
  2. Objawy: ból żołądka, utrata masy ciała, problemy z łaknieniem

Co to za strona?

Miejsce w którym możesz poznać nowotwór jakim jest mezotelioma trochę bliżej. Na naszym blogu znajdziesz informacje czym jest mezotelioma (mesothelioma), jakie są czynniki predysponujące do zachorowania, zapoznacie się z metodami leczenia, a także typami tego nowotworu.

Sieć blogów

Jesteśmy stroną wyróżnioną w sieci blogów tematycznych 1oo.pl. Gorąco polecamy zainstalować aplikację Dropbox.

Kanał Informacyjny

Zasubskrybuj nasz kanał RSS